Przeglądałam dzisiaj jak zwykle portale diabetologiczne i uwagę moją przykłuł artykuł, który ukazał się oryginalnie w 617 numerze "Medical devices" a opublikowany był 13 marca 2012, pt: "Sztuczna trzustka działa!" Dr Steven Russel (badacz w Harvard Medical School) opisuje założenie sztucznej trzustki nastolatce z cukrzyca typu 1 na okres 3 dni w Masasachusetts General Hospital w USA z bardzo dobrymi rezultatami.
Lekarze założyli urządzenie prototypowe,podłaczone ne razie jeszcze do laptopa, ale w przyszłości docelowo,ma ono mieć rozmiar telefonu komórkowego.
Dr Russel stwierdził, że urządzenie z powodzeniem przez 3 doby zastępowało funkcję trzustki - organu, który u dziewczynki jest uszkodzony-utrzymując dobre poziomy glikemii i wyraził swoje zadowolenie z wynikow obserwacji. Jego współpracownik badawczy Edward Diamano, profesor inżynierii biomedycznej na Uniwersytecie w Bostonie mówi, ze sztuczna trzustka "nauczyła "się i rozpoznawała schematy glikemii dziewczynki, dostosowywała zmiany według zaistniałej potrzeby: "Wprowadza korekty co 5 minut"-twierdzi.
W ciągu trzech dni eksperymenu, Elli nie musiała nakłuwać palców do kontroli glikemi, mogła jeść potrawy, których unikała w większych ilościach przez ostatnie 4 lata. Jadła na przykład grilowany ser, frytki, hamburgery. Zjadała około 67-100 g węglowodanów na każdy posiłek, mimo dotychczasowych zwykłych 40-50 gramów.
"Z niecierpliwością oczekujemy na dostep do tego urządzenia, mowi matka Elli -Shaheen, estem pewna że zrewolucjonizuje styl zycia cukrzyka". Elli jest juz w domu, wróciła do rutyny przeliczania gramów weglowodanów i pomiarów glikemii, a jej mama znowu nastawia nocne budziki .
Dwa tygodnie temu Dr Russel i Damiano zaprezentowali prototyp urządzenia przed urzędnikami amerykańskiej Agencji Kontroli Leków. Jest to małe urządzenie, ktore można nosić w kieszeni albo wpięte na pasku. dwa malutkie elementy znajdujs sie pod skórą, jeden z nich odpowiedzialny jest za kontrolę glikemii a drugi za podawanie insuliny i glukagonu. Specjalne algorytmy określają jaka dawka jest potrzeban pacjentowi, ale w razie potrzeby mozna uzyc funkcji manualnego podawania.
Jak na razie testy sa przeprowadzane na terenie szpitala, ale do jesieni badacze maja nadzieje uzyskac zgode FDA na testy poza terenem placówki medycznej np planują dalsza część eksperymentu na terenie campusa i jego obiektów sportowych,aby sprawdzic działanie trzustki w warunkach normalnego życia. Badacze mają nadzieję juz w lecie 2013 roku udostępnić sztuczną trzustkę dla dzieci z cukrzycą typu 1 na wakacyjnych obozach .
artykuł "Sztuczna trzustka działa!"
podobny temat jest opisany w artykule, który znajdziesz pod tym linkiem:
http://www.diabetologiaonline.pl//lekarz_diabeto_adoz_streszczenia,info,438,3.html
Blog gdzie chcemy podzielić się doświadczeniami jako opiekunowie dziecka z cukrzycą typu 1, prowadzonego na pompie insulinowej. Blaski i cienie codzienności.
Etykiety
cukrzyca typ 1
(70)
rodzice
(45)
praktyczne porady
(35)
glikemia
(31)
pompa
(27)
dobry produkt
(19)
co nowego?
(16)
psychologia dla rodzica
(14)
żywienie w cukrzycy typu 1
(12)
insulina
(9)
przepisy
(8)
humor
(7)
stewia
(7)
Freestyle libre
(6)
sztuczna trzustka
(6)
Aplikacja "Diabetes:M"
(5)
Aplikacja" My diabetes" czyli obecnie "Diabetes:M"
(5)
insulina bazowa
(5)
przydatne aplikacje
(5)
aktywność i cukrzyca
(4)
materiały do pobrania
(4)
baza
(3)
galeria Zosi
(3)
przekąski
(3)
Carelink
(2)
glukometr
(2)
obrazkowa tabela WW
(2)
podjadanie
(2)
tabela WW
(2)
tabelka kontroli glikemii
(2)
bolus kwadratowy
(1)
cukrzyca i szkoła
(1)
suplementy diety
(1)
szkoła
(1)
tabela WBT
(1)
tabela wymienników białko-tłuszczowych
(1)
warto zajrzeć
(1)
wkłucie
(1)
wymiennik białkowo- tłuszczowy
(1)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz